Money.pl - Kliknij po wicej
Gieda
GPW 2020-09-25 18:58
WIG Informujemy, i w zwizku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostpne s bezporednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2020-09-25
USD 3,9016 +0,47%
EUR 4,5477 +0,45%
CHF 4,2095 +0,23%
GBP 4,9802 +0,68%
Wspierane przez Money.pl
opublikowano: 17 sierpnia 2015 w kategorii: Świat komentarze: 0 NAJNOWSZE

Państwo Środka - światowy inwestor

Chiny, to jedna z największych gospodarek która swoimi wpływami dociera na każdy kontynent. Na ten ekonomiczny sukces złożyło się kilka czynników, a przede wszystkim wprowadzenie...

Chiny, to jedna z największych gospodarek która swoimi wpływami dociera na każdy kontynent. Na ten ekonomiczny sukces złożyło się kilka czynników, a przede wszystkim wprowadzenie reform mających na celu ?otworzenie drzwi? i integracje z globalną gospodarką. Gdzie kraj lokuje swój potencjał?

Chińscy inwestorzy, to nie tylko podmioty państwowe, ale również regionalne oraz prywatne przedsiębiorstwa. W 2001 r. Państwo Środka postawiło na pomoc dla tych ostatnich, by inwestycje zagraniczne były osadzone zwłaszcza w eksploatacji złóż surowcowych, produkcji, a także wykonywaniu międzynarodowych kontraktów z zakresu inżynierii. Mimo wsparcia dla prywatnych inwestorów w sektorze surowcowym gałąź ta jest ściśle kontrolowana przez rząd, przez co ciężko prowadzić działalność w wydobyciu samodzielnym inwestorom. Można jednak zauważyć, że w szczególności opanowane zostały branże usług leasingowych i biznesowych oraz sektor bankowy. W 2010 roku mówi się o 16 tysiącach firm powstałych w 178 krajach świata, a do największych należą, np. China Petrochemical Corporation, China National Petroleum Corporation, czy China National Offshore Oil Corporatio.

Większość chińskich inwestycji znajduje się w Azji, Ameryce Łacińskiej oraz Europie. W ostatnim czasie nastąpił wzrost zainteresowania Afryką, gdzie głównie kapitał lokuje się właśnie w eksploatacje surowców. Chiny tworzą więzy z tym kontynentem dzięki pomocy finansowej i ogromnym pożyczkom. China National Offshore Oil Corporatio przejmuje bądź staje się udziałowcem firm zajmujących się złożami gazu łupkowego w Ameryce Północnej, a China Three Gorges wykupiło państwowe udziały portugalskiego EDP Renewables, firmy posiadającej farmy wiatrowe w wielu krajach świata, w tym Polsce. Przykładów można mnożyć, ale wniosek nasuwa się jeden ? chińska ekspansja na globalnym rynku jest ogromna.

Chiny w liczbach
Powierzchnia: 9 596 960 km2
Liczba ludności (2014): 1 360 720 000
Gęstość zaludnienia: 142 osób/km2
Całkowite PKB (2014): 10 380 mld USD
PKB na osobę: 7589 USD

Jak wygląda sytuacja inwestycji w Polsce? Mówi się o tym, że nasz kraj jest liderem Europy Środkowo-Wschodniej pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Wpływ na to ma zainteresowanie tym regionem przez Chiny po upadku bloku wschodniego, a także w miare bezbolesny przebieg kryzysu finansowego. Poza tym, w 2011 roku Polska zajęła szóstą pozycje w Światowym Raporcie Inwestycyjnym, jako przyjazne miejsce do zaangażowania kapitału. Działają tutaj, np. Huawei Technologies Co., TCL Operations, Min Hoong Development Co., Digital View, Yuncheng, Dong You, China Minmetals Corporations (współpracująca z KGHM), Minmetals Constructions Poland Sp. z o.o., China Overseas Engineering Group Co. Ltd./COVEC, Athletic Group, a współpraca polskiego Kopex z Shandong Taishan Jianneng Machinery Group Co. Ltd. przyniosła utworzenie spółki Tagao Mining Machinery Equipment Manufacturing Co. Ltd. w Chinach.

Przykładem chińskich inwestycji w Europie może być niedawno zrealizowany zakup w Hiszpanii: idź do artykułu

0 koment.

lub zadaj pytanie ekspertowi

Każdy komentarz zostanie opublikowany po zaakceptowaniu przez administratora.

Ten wpis nie ma jeszcze żadnych komentarzy.