Money.pl - Kliknij po wicej
Gieda
GPW 2020-05-29 08:18
WIG Informujemy, i w zwizku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostpne s bezporednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2020-05-28
USD 4,0244 -0,64%
EUR 4,4264 -0,26%
CHF 4,1494 -0,51%
GBP 4,9316 -1,03%
Wspierane przez Money.pl
opublikowano: 29 września 2015 w kategorii: Świat komentarze: 0 NAJNOWSZE

Inteligentny rozwój

Na lata 2014-2020 Unia Europejska dokonała podziału Funduszy Europejskich. Z tego tytułu Polska uzyskała 82,5 mld euro na rozwój, w założeniach budżetowych kwota ta ma zostać przeznaczona...

Na lata 2014-2020 Unia Europejska dokonała podziału Funduszy Europejskich. Z tego tytułu Polska uzyskała 82,5 mld euro na rozwój, w założeniach budżetowych kwota ta ma zostać przeznaczona na wieloaspektowe działania. Na co zostaną przeznaczone pieniądze? Kto może otrzymać dotacje?

Polska przede wszystkim pieniądze przeznaczy na infrastrukturę transportową oraz innowacyjność i wsparcie przedsiębiorców. Powstało 6 programów krajowych, z czego najbardziej interesujący właścicieli firm to tzw. Program Inteligentny Rozwój, na który zostało przeznaczone 8,6 mld euro. Istnieje również 16 programów regionalnych, które przydzielone są do województw i zarządzają nimi odpowiednie instytucje samorządowe. Program Inteligentny Rozwój przeznaczony jest dla naukowców i przedsiębiorców, którzy poprzez współpracę rozwijają przedsięwzięcia badawczo-naukowe. Skupia się on na innowacyjnych odkryciach w zakresie produktów, usług i technologii.

Wsparcie mogą otrzymać mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, osoby fizyczne czy samorządy, organizacje i inne podmioty. Aby móc skorzystać z unijnych pieniędzy można przygotować własny pomysł, bądź wziąć udział w istniejącym już projekcie. Możliwe jest uzyskanie nie tylko dotacji, ale również kredytu lub pożyczki, funduszu kapitałowego albo poręczenie ? możliwości jest wiele.

W ramach Funduszy Europejskich od 4 maja ruszyła tzw. ?szybka ścieżka?, jest ona skierowana dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki temu, mają one możliwość zmniejszyć liczbę składanych dokumentów, skorzystać z pomocy ekspertów gospodarczych, a projekt rozpatrzony zostaje w ciągu jedynie 60 dni od ostatniego dnia miesiąca w którym wniosek wpłynął. 3 sierpnia zatwierdzono pierwszą listę rankingową na której znalazły się zakwalifikowane projekty. Ze 175 nadesłanych zgłoszeń przeszło 34, dostając w sumie około 178 mln zł. Konkurs trwa do grudnia bieżącego roku i wciąż można aplikować.

Więcej informacji na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl

0 koment.

lub zadaj pytanie ekspertowi

Każdy komentarz zostanie opublikowany po zaakceptowaniu przez administratora.

Ten wpis nie ma jeszcze żadnych komentarzy.