Money.pl - Kliknij po wicej
Gieda
GPW 2020-09-25 18:58
WIG Informujemy, i w zwizku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostpne s bezporednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2020-09-25
USD 3,9016 +0,47%
EUR 4,5477 +0,45%
CHF 4,2095 +0,23%
GBP 4,9802 +0,68%
Wspierane przez Money.pl
opublikowano: 12 sierpnia 2015 w kategorii: Oszczędzanie komentarze: 0 NAJNOWSZE

Systematyczność - najlepsza droga do oszczędności

Istnieją dwie drogi ku oszczędzaniu kapitału. Pierwszą jest gromadzenie, a następnie lokowanie pieniędzy. Drugą natomiast...

Istnieją dwie drogi ku oszczędzaniu kapitału. Pierwszą jest gromadzenie, a następnie lokowanie pieniędzy. Drugą natomiast świadome zarządzanie budżetem domowym i odnalezienie w nim, a następnie wyeliminowanie niepotrzebnych wydatków. Te dwa sposoby wymagają od nas bezwzględnie dwóch rzeczy - samodyscypliny i systematyczności. Te cechy to najważniejsze przymioty jakie powinien wyuczyć w sobie człowiek, który pragnie budować własny kapitał. Od czego zatem powinniśmy zacząć?

Inteligencję człowieka można zobaczyć w tym, jak zarabia pieniądze. Jego mądrość w tym, jak je wydaje
? przysłowie greckie.

Oprócz stworzenia bilansu własnych wydatków i dogłębnego jego przeanalizowania, istotnym jest by zastanowić się jak obniżyć koszty życia - nie rezygnując z przyjemności. Odpowiednim więc punktem startu, w naszej drodze ku lepszej przyszłości, będzie wyznaczenie kwoty którą jesteśmy - w skali miesiąca - odkładać na poczet oszczędności. To trudna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. Należy pamiętać tutaj o prostej zasadzie - w oszczędzaniu najważniejszym elementem jest systematyczność. Nie musimy więc zaczynać od wielkich kwot - ważnym by gromadzić kapitał cyklicznie.

Kolejnym etapem jest przeanalizowanie naszych codziennych wydatków. Być może część naszych dochodów trwonimy na prąd lub częste stołowanie się poza domem? Systematyczność może objawiać się nie tylko w cyklicznym odkładaniu gotówki, ale również w konsekwentnym gaszeniu za sobą światła po wyjściu z pokoju. Być może brzmi to trywialnie, jednak dzięki racjonalnemu podejściu możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie, niwelując koszta zbędnych nam do życia dotychczasowych przyzwyczajeń.

Kluczową jest również świadomość, że dodatkowe zastrzyki gotówki, nie mają nic wspólnego ze stałymi - systematycznymi zyskami naszego domostwa. Nie powinny więc mieć one wpływu na nasze plany oszczędnościowe, a każdy taki zastrzyk powinniśmy dołożyć do puli już zgromadzonych pieniędzy. Pamiętać bowiem należy, że dodatkowe - nieplanowane, a zatem często nieobciążone wydatkami pieniądze, tracimy na drobne przyjemności i zachcianki, których nie sfinansowalibyśmy z naszego stałego budżetu. Oszczędzanie jest czymś więcej jak tylko budowaniem kapitału - zmusza nas ono do krytycznej, obiektywnej oceny nas samych.

Zgodnie ze statystykami, ludzie zdecydowanie chętniej i skuteczniej gromadzą kapitał na sprecyzowany - znany im cel.

Prościej jest wydać pieniądze na skutek chwilowej chęci posiadania czy zrobienia czegoś, niż odkładać je na odległy cel. Niestety, te chwilowe zachcianki najczęściej pozostawiają nas z pustymi kieszeniami. Perspektywa wybudowania własnego domu, posiadania pieniędzy na studia dla naszych dzieci czy kupienie wymarzonej łodzi są o wiele bardziej kuszące niż codzienne wyjście na lunch do pobliskiej restauracji.

0 koment.

lub zadaj pytanie ekspertowi

Każdy komentarz zostanie opublikowany po zaakceptowaniu przez administratora.

Ten wpis nie ma jeszcze żadnych komentarzy.