Money.pl - Kliknij po wicej
Gieda
GPW 2020-09-25 18:58
WIG Informujemy, i w zwizku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostpne s bezporednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2020-09-25
USD 3,9016 +0,47%
EUR 4,5477 +0,45%
CHF 4,2095 +0,23%
GBP 4,9802 +0,68%
Wspierane przez Money.pl
opublikowano: 14 grudnia 2015 w kategorii: Oszczędzanie komentarze: 0 NAJNOWSZE

Święta za pasem!

Boże Narodzenie to ciepły i rodzinny czas, kiedy w spokoju możemy nacieszyć się obecnością najbliższych. Jednak uroczystą kolację i radość z podarków poprzedza zakupowy szał w którym ciężko się opamiętać i zważać na oszczędności. Co zrobić by oprzeć się zbędnemu wydawaniu pieniędzy?

Boże Narodzenie to ciepły i rodzinny czas, kiedy w spokoju możemy nacieszyć się obecnością najbliższych. Jednak uroczystą kolację i radość z podarków poprzedza zakupowy szał w którym ciężko się opamiętać i zważać na oszczędności. Co zrobić by oprzeć się zbędnemu wydawaniu pieniędzy?

1. Planuj.

Wspominaliśmy o tym, iż podstawą budżetu jest jego wstępne zaplanowanie, oszacowanie kwot potrzebnych na nieuniknione opłaty i tzw. ?życie?, a następnie przestrzeganie założeń (Systematyczność - najlepsza droga do oszczędzania). Tak samo wygląda sprawa z kupnem prezentów oraz przygotowaniem wieczerzy. Przede wszystkim trzeba zastanowić się gdzie i z kim będziemy świętować, a także ile prezentów będziemy potrzebować. Przed nadmiernymi kosztami uchroni nas zakupienie we wcześniejszym terminie produktów spożywczych, które nie mają krótkiej daty przydatności, oraz prezentów ? ponieważ zawsze ceny przed świętami idą w górę. Zakup prezentów możemy rozpocząć już po Nowym Roku, powoli uzupełniając zapasy o podarki zdobyte na wyprzedażach. Dobrze też zrobić najpierw listę tego co komu kupujemy wraz z cenami, by podliczyć koszta i sprawdzić czy możemy sobie na nie pozwolić.

2. Bądź kreatywny.

Kiedy brakuje pieniędzy na obdarowanie wszystkich domowników wymarzonymi prezentami, warto zastanowić się nad próbą stworzenia upominku samodzielnie. Święta to nie czas prześcigania się w wydawaniu pieniędzy, a ?hand made? teraz przeżywa swoją drugą młodość. Kiedyś ludzie robili rzeczy własnoręcznie ponieważ nie było ich na coś stać, dziś małe pracownie zarabiają krocie tworząc różne bibeloty dla innych. W internecie znajdziemy mnóstwo stron ?DIY? czyli tzw. ?zrób to sam?, które mogą nas zainspirować do stworzenia niepowtarzalnego prezentu dla najbliższych. Jeśli jednak brak nam czasu lub zdolności manualnych, możemy spróbować wykorzystać punkty z programów lojalnościowych. Dobrą zabawą może być też przedświąteczne rodzinne losowanie między domownikami. Dzięki niemu ograniczymy liczbę prezentów do jednego, tym samym mogąc sobie pozwolić na zakup czegoś konkretniejszego dla wylosowanej osoby.

3. Nie daj się skusić.

Zaplanowana lista jest po to, by przypominać po co przyszliśmy do kolorowego, ogarniętego świąteczną krzątaniną centrum handlowego. Została ona stworzona aby trzymać się ściśle jej zapisów i nie kupować dodatkowych, a przede wszystkim zbędnych (skoro nie pojawiły się na liście) przedmiotów. Dlatego tak ważnym jest by nie zostawiać zakupów na ostatnią chwilę. Dobrym wyjściem, które zaoszczędzi czas, nerwy, benzynę i uchroni od kupowania niepotrzebnych rzeczy, jest zakupienie prezentów przez internet. W tym wypadku koszta można obniżyć umawiając się ze znajomymi na wspólną wysyłkę. Najlepiej dozbierać taką ilość osób, by kwota wspólnego zamówienia przekroczyła próg wymagany do uzyskania darmowej przesyłki.

0 koment.

lub zadaj pytanie ekspertowi

Każdy komentarz zostanie opublikowany po zaakceptowaniu przez administratora.

Ten wpis nie ma jeszcze żadnych komentarzy.