-
Oszczędzanie / 5 października 2016
Stwierdzenie "Pewne jak w banku..." według nowej ustawy o BFG
W ostatnich miesiącach wystąpiło kilka ważnych wydarzeń. Był np. Brexit, podwyższenie płac minimalnych, cały czas również głośno również o frankowi...
-
Inwestowanie / 25 lipca 2016
NBP zamyka ostatniÄ… furtkÄ™ dyskrecji
-
Åšwiat / 1 lipca 2016
BREXIT -panika czy też "marketingowe" żniwa?
Stwierdzenie "Pewne jak w banku..." według nowej ustawy o BFG
W ostatnich miesiącach wystąpiło kilka ważnych wydarzeń. Był np. Brexit, podwyższenie płac minimalnych, cały czas również głośno również o frankowiczach. W świetle reflektorów tych medialnych wydarzeń można nie zauważyć np. bardzo ważnej ustawy, która wchodzi w życie w październiku
W ostatnich miesiącach wystąpiło kilka ważnych wydarzeń. Był np. Brexit, podwyższenie płac minimalnych, cały czas również głośno również o frankowiczach. W świetle reflektorów tych medialnych wydarzeń można nie zauważyć np. bardzo ważnej ustawy, która wchodzi w życie w październiku. Pod lupę warto wziąć nową ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. Na stronie BFG w aktualnościach są napisane same plusy tej ustawy i rzeczywiście niektóre zapisy są w niej korzystniejsze ale czy wszystkie? Analizując ustawę warto zwrócić uwagę na kilka ciekawych zapisów.
Pierwszy interesujÄ…cy brzmi:
Art.201.1. Fundusz może bez zgody właścicieli oraz wierzycieli podmiotu w restrukturyzacji, dokonać:
1) Umorzenia lub konwersji zobowiązań w celu dokapitalizowania podmiotu w restrukturyzacji
Z punktu widzenia prawa klient składając depozyt w banku przenosi własność środków na bank a jemu pozostaje wobec banku wierzytelność.
Kodeks cywilny dodatkowo mówi:
KC Art. 720 §1 Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuję się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
KC Art.508. Zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje.
Dodatkowo Konstytucja RP mówi:
Art.64.1. Każdy ma prawo do własności, innych praw majątkowych oraz prawo do dziedziczenia.
Porównując Konstytucję i Kodeks Cywilny z nową Ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym obywatel ma... albo raczej nie ma prawa do własności w razie restrukturyzacji banku.
Można w tej sytuacji stwierdzić, że to niezgodne z KC oraz z Konstytucją, ale nowa Ustawa to przewidziała w kolejnym zapisie:
Art. 105.3. Prawomocny wyrok sądu administracyjnego stwierdzający wydanie przez Fundusz decyzji z naruszeniem prawa nie wpływa na ważność czynności prawnych dokonanych na jej podstawie i nie stanowi przeszkody do prowadzenia przez Fundusz działań na jej podstawie.
Dodatkowo jest jeszcze jeden ciekawy zapis:
Art. 16. Do odpowiedzialności majątkowej pracowników Funduszu nie stosuje się przepisów z dnia 20 stycznia 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa.
Ministerstwo finansów twierdzi:
Nic tak nie dodaje pewności w działaniu jak brak odpowiedzialności. (tym bardziej że w decyzjach nie za swój majątek)
Analizując nowe regulacje BFG w razie problemów jakiegokolwiek Banku jest otwarta furtka na to aby zastanowić się na stwierdzeniem:
PEWNE JAK W BANKU...?
autor: Mariusz Bijak
Â
0 koment.