Money.pl - Kliknij po wicej
Gieda
GPW 2020-09-25 18:58
WIG Informujemy, i w zwizku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostpne s bezporednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2020-09-25
USD 3,9016 +0,47%
EUR 4,5477 +0,45%
CHF 4,2095 +0,23%
GBP 4,9802 +0,68%
Wspierane przez Money.pl
opublikowano: 20 kwietnia 2016 w kategorii: Inwestowanie komentarze: 0 NAJNOWSZE

Złoto - niezniszczalny składnik aktywów

Złoto, to minerał który od zarania dziejów jest atrybutem wielu kultur. Jego ślad możemy odnaleźć w greckich i egipskich mitach, gdzie pojawia się jako symbol boga Ra, pod postacią złotego runa, jabłek w ogrodzie Hesperyd czy kołczanu złotych strzał Artemidy.

1. Historia złota

Złoto, to minerał który od zarania dziejów jest atrybutem wielu kultur. Jego ślad możemy odnaleźć w greckich i egipskich mitach, gdzie pojawia się jako symbol boga Ra, pod postacią złotego runa, jabłek w ogrodzie Hesperyd czy kołczanu złotych strzał Artemidy. Ludność prekolumbijska Mezoameryki, na długo przed przybyciem Krzysztofa Kolumba do Nowego Świata, zajmowała się złotnictwem. Ten fakt dziwi tym bardziej, że w momencie przybycia Europejczyków na te tereny, cywilizacje Indian były wciąż w epoce kamienia ? nie znały koła, nie posiadały zbyt wielu przedmiotów technicznego użytku, a jednak powstały tam jedne z piękniejszych budowli i rzeźb które możemy oglądać do dnia dzisiejszego. Podobnie w Starym Testamencie możemy odnaleźć informacje na temat surowca. To ze złota miało być zbudowane Nowe Jeruzalem.

Pierwsze złote przedmioty odnalezione zostały w Bułgarii, a ich powstanie datuje się między 4 500 do 4 000 lat p.n.e. W podobnym czasie również starożytni Egipcjanie zajmowali się wydobyciem tego minerału, tworząc niezwykłe przedmioty stanowiące część dorobku ich kultury. Na terytorium Cesarstwa Rzymskiego powstały kopalnie i nowe technologie wydobywania cennego kruszcu. To w tych czasach przypada największa eksploatacja złota w Europie. Do kolejnych innowacji górnictwa przyczyniły się próby stworzenia przez alchemików Kamienia Filozoficznego, który przemieniać miał skały w złoto.

Od czasów starożytnych znaczenie złota zaczęło stopniowo maleć. Związane było to głównie z wyczerpywaniem się złóż, buntami niewolników i rozwojem chrześcijaństwa, które nakłaniało do ascetyzmu. Do łask wróciło w okresie późnego średniowiecza, a wyprawy konkwistadorów przyniosły napływ minerału z Afryki i Ameryki. W latach 40. XIX wieku odkryto lśniący kamień na terenie Kalifornii, co rozpoczęło ?gorączkę złota? z 1849 r. na terenie Stanów Zjednoczonych. Europa jednak już od dawna przestała wieść prym w wydobyciu minerału i do teraz żadne z państw Starego Kontynentu nie znajduje się wśród czołowych producentów.

2. Pierwszy system walutowy

Dopiero w pierwszej połowie XIX wieku w Anglii utworzono system oparty na standardzie złota i działał on do wybuchu I wojny światowej. Parytet złota polegał na tym, że dana jednostka pieniądza była odpowiednikiem wartości określonej wagi złota. Kruszec stał się miernikiem porównawczym walut. W związku z niesprzyjającą sytuacją związaną ze stratami jakie przyniosła wojna, próba powrotu do systemu złotego zakończyła się fiaskiem.

Międzynarodowy system walutowy zaczął ewoluować i odchodzić od ustalonego wcześniej parytetu. Po II wojnie światowej państwa przyjęły system z Bretton Woods, który bazował na dolarze jako jedynym odpowiedniku w złocie. Reszta walut odnosiła się w stosunku do amerykańskiego pieniądza. Zachłanność, oraz ogromne koszta prowadzenia wojny w Wietnamie, doprowadziły do tego że w obrocie znalazło się wiele banknotów bez pokrycia. Brak złota odpowiadającego ilości dolarów na rynku doprowadził do zlikwidowania parytetu, tym samym powodując straty wśród posiadaczy waluty. Wszystko to stało się przyczyną aktualnego kształtu systemu, który bazuje na bezwartościowym papierku.

3. Zalety złota

Skoro w międzynarodowym obiegu nastąpiło odejście od złota można by się zastanowić jaki jest sens inwestowania w ten minerał. Z łatwością można odnaleźć kilka podstawowych argumentów za tym, że jego czas w cale nie przeminął.

Uniwersalizm ? Przede wszystkim złoto jest najbardziej rozpoznawalną i działającą od niepamiętnych czasów walutą na świecie. Jesteśmy w stanie spieniężyć je, lub wykorzystać jako środek płatniczy, w każdej chwili, w każdym miejscu na Ziemi.

Niezniszczalność ? Jest wiecznym aktywem, które zawsze będzie istnieć w światowym obrocie. Ponadto jest o wiele bardziej trwałe niż papierowy pieniądz.

Realność ? Łączy się z rzeczywistym posiadaniem (oczywiście w przypadku zakupu istniejącego przedmiotu, np. sztabek, biżuterii, monet, itp.)

Ograniczona ilość ? złota nie da się dodrukować a jego zasoby są ograniczone.

Kolekcjonerskość ? Monety lub biżuteria, oprócz posiadania swojej faktycznej wartości jako przedmiot ze złota, mają jeszcze walory kolekcjonerskie i estetyczne. Dzięki nim cena tego typu aktywu może wzrosnąć w związku z kunsztem wykonania, wyglądem, bądź unikatowością.

Stabilność ? Złoto jest odporne na mechanizmy rządzące pieniądzem. Na jego wartość nie ma wpływu inflacja, zmiany kursów walut, czy kryzysy rządowe i ekonomiczne.

W obecnych czasach, gdzie pieniądze są masowo drukowane, inwestorzy coraz częściej sięgają po aktywa w formie złota. Powinno zachęcić to wszystkich tych, którzy nie mogą się zdecydować czy jest to dobry sposób na lokowanie oszczędności.

0 koment.

lub zadaj pytanie ekspertowi

Każdy komentarz zostanie opublikowany po zaakceptowaniu przez administratora.

Ten wpis nie ma jeszcze żadnych komentarzy.