Money.pl - Kliknij po wicej
Gieda
GPW 2020-09-25 18:58
WIG Informujemy, i w zwizku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostpne s bezporednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2020-09-25
USD 3,9016 +0,47%
EUR 4,5477 +0,45%
CHF 4,2095 +0,23%
GBP 4,9802 +0,68%
Wspierane przez Money.pl
opublikowano: 16 czerwca 2016 w kategorii: Finanse osobiste komentarze: 0 NAJNOWSZE

Minimum 12 złotych!

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, dotyczącej między innymi minimalnej stawki godzinowej. Najnowsze przepisy, a przede wszystkim minimum 12 zł brutto za godzinę, mają wejść w życie z początkiem 2017 roku. Jakie zmiany przyniosą nowe rozwiązania?

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, dotyczącej między innymi minimalnej stawki godzinowej. Najnowsze przepisy, a przede wszystkim minimum 12 zł brutto za godzinę, mają wejść w życie z początkiem 2017 roku. Jakie zmiany przyniosą nowe rozwiązania? Przede wszystkim pracodawcy będą pilnowani pod względem wywiązywania się z zapisów ustawy. Na tych, którzy nie będą się stosować do wypłacania minimalnej stawki, czeka kara w postaci grzywnej, mogącej wynieść od 1 tys. do 30 tys. złotych. Do tej pory minimalna stawka była zarezerwowana tylko i wyłącznie dla osób zatrudnionych na etat, od przyszłego roku ma ona również obejmować umowy cywilnoprawne. Zmiany dotyczyć będą również traktowania pracowników w wymiarze stażu pracy. Dotychczas lata pracy regulowały stawkę ? pracodawca w pierwszym roku zatrudnienia mógł obniżyć pensje do 80% minimalnego wynagrodzenia, teraz wszyscy będą otrzymywać jednakową wysokość płacy minimalnej.

Inne istotne zapisy nowelizacji mówią o tym, iż pensja będzie mogła być wypłacana tylko i wyłącznie w formie pieniężnej, dzięki temu ułatwione stanie się sprawdzenie czy pracodawca wywiązał się z warunków umowy. Wynagrodzenie będzie obliczane z liczby godzin, które zostały ustalone między pracownikiem i pracodawcą. W przypadku braku ustaleń, to na zleceniobiorcy spoczywa obowiązek poinformowania zleceniodawcy o przepracowanych godzinach.

Można doszukiwać się plusów i minusów zmienionej ustawy, jednak wszystko zależy od punktu widzenia. Zapisy które cieszą pracowników mogą być uciążliwe dla pracodawców, stąd na pewno znajdą się osoby, które nie będą zadowolone z nowych rozwiązań. Zwiększenie stawki minimalnej ma za zadanie nadać impuls gospodarce, podobne rozwiązanie jest wykorzystywane u naszego zachodniego sąsiada.

Na koniec przedstawiamy kilka podstawowych elementów nowelizacji:

  • przeciwdziałanie zawieraniu umów cywilnoprawnych
  • ochrona pracowników
  • ograniczanie sytuacji w której osoba zatrudniona na etacie otrzymuje mniej niż wynosi minimalne wynagrodzenie
  • zmniejszenie dyskryminacji młodych ludzi na rynku pracy - możliwe zwiększenie szarej strefy
  • minimalna stawka ma być stosowana również przy przetargach publicznych
  • z jednej strony zwiększenie kontroli nowych przepisów, z drugiej jednak wątpliwości dotyczące skuteczności egzekwowania prawa i niskie kary

0 koment.

lub zadaj pytanie ekspertowi

Każdy komentarz zostanie opublikowany po zaakceptowaniu przez administratora.

Ten wpis nie ma jeszcze żadnych komentarzy.