Money.pl - Kliknij po wicej
Gieda
GPW 2020-09-25 18:58
WIG Informujemy, i w zwizku ze zmianami zasad dystrybucji danych GPW wprowadzonymi 1 stycznia 2018 r. notowania dostpne s bezporednio na stronie money.pl
WIG20
mWIG40
sWIG80
Wspierane przez Money.pl
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
Kursy walut
NBP 2020-09-25
USD 3,9016 +0,47%
EUR 4,5477 +0,45%
CHF 4,2095 +0,23%
GBP 4,9802 +0,68%
Wspierane przez Money.pl
opublikowano: 25 listopada 2015 w kategorii: Finanse osobiste komentarze: 0 NAJNOWSZE

Inwestowanie czy oszczędzanie?

Inwestowanie od oszczędzania różni się przede wszystkim tym, iż zamiast zbierać i odkładać zarobione pieniądze, ?wydajemy? je na poczet czegoś co mamy nadzieje zwiększy nasze zasoby finansowe. To wie każdy uczeń, jednak czego nie uczą nas w szkole?

Inwestowanie od oszczędzania różni się przede wszystkim tym, iż zamiast zbierać i odkładać zarobione pieniądze, ?wydajemy? je na poczet czegoś co mamy nadzieje zwiększy nasze zasoby finansowe. To wie każdy uczeń, jednak czego nie uczą nas w szkole?

Obie kategorie są do siebie podobne i często granica między nimi zostaje zatarta ? stąd terminy te używane są naprzemiennie jako synonimy. Coraz ciężej jest ocenić czy nasze działania są jeszcze oszczędzaniem czy już inwestowaniem. Na szczęście pomaga nam w tym główny czynnik odróżniający od siebie te dwa pojęcia, czyli ?ryzyko?.

W oszczędzaniu praktycznie nie istnieje ryzyko utraty odłożonego majątku. Wygenerowane przez nas nadwyżki, które uzyskaliśmy dzięki sprawnemu kontrolowaniu naszego budżetu (o poradach dotyczących oszczędzania w domu możesz przeczytać TUTAJ), powoli: bo na niskich oprocentowaniach, pracują na kontach oszczędnościowych lub lokatach terminowych.

Inwestowanie to zupełnie inna bajka, a na pewno o wiele bardziej nieprzewidywalna niż oszczędzanie. Głównie chodzi o wykluczanie nadmiernego ryzyka, jednak w praktyce bywa różnie, ponieważ nikt nie może nam zapewnić że dane aktywa przyniosą zysk. W porównaniu do oprocentowania jakie proponują nam na wyżej wspomnianych produktach oszczędnościowych inwestowanie jest o wiele bardziej opłacalne, jednak możliwość spadku wartości jest tak samo możliwa jak jej wzrost. Istnieje mnóstwo różnych form inwestycji: od funduszy inwestycyjnych po założenie własnej firmy, ale wszystkie one są obarczone większym lub mniejszym ryzykiem.

Wybór tego jak rozporządzamy naszymi pieniędzmi jest indywidualną sprawą, nie ma nic złego w byciu zachowawczym i rozsądnym wybierając konta oszczędnościowe, lub w podjęciu ryzyka próbując sił w inwestycjach. Dobrze jednak dostosować swoje działania do sytuacji rynkowej, rodzinnej a także osobistych możliwości, dlatego warto zapoznać się ze zdaniem specjalisty do spraw finansów, który pomoże w doborze odpowiedniego produktu z oferty rynku oszczędności i inwestycji.

0 koment.

lub zadaj pytanie ekspertowi

Każdy komentarz zostanie opublikowany po zaakceptowaniu przez administratora.

Ten wpis nie ma jeszcze żadnych komentarzy.